20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı.

ucan-supurge-filmloverss

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Ayris Alptekin ve Begüm Akkaya sunumu ile 20. yıla yakışan bir açılış gerçekleştirdi. Festival, 20 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inden canlı bağlantılar ve bant kayıtları ile Türkiye’de bir ilke imza attı.

Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) jürisi Sevin Okyay katılımı ile Karum’un önündeki açık alanda ‘Birlikte Festival Yapıyoruz’ diyen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, canlı bağlantılarla açıldı. Canlı bağlantıların yoğun ilgi gördüğü ve TRT’nin arşivinden derlenen festivalin ilk beş yıllarına ait tanıtım videosu ile nostaljik anlar yaşandı. ‘Nergis Hanım’ filminde canlandırdığı ‘Bahar’ karakteriyle ‘Genç Cadı’ ödülünü kazanan Begüm Akkaya, “Yaşanan her türlü ayrımcılığı, barışı, şiddeti ve adaleti konuşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçtiğimiz için bu yıl temamızı ‘Birlikte Festival Yapıyoruz” dedi.

DAYANIŞMANIN VE ÜRETMENİN GÜCÜ

‘Mavi Dalga’ filmi ile ‘Genç Cadı’ ödülü kazanan Ayris Alptekin ise, kadınlar arası dayanışmanın ve birlikte üretmenin gücüne inanarak yola çıkan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin çok önemli olduğunu belirtti.

 

PERRAN KUTMAN’A ÖDÜL

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 23 Mayıs akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnesinde gerçekleşecek ödül töreninde Onur Ödülü Perran Kutman’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü Emel Çelebi’ye, Tema Ödülü Edebiyatçı yazar Aslı Erdoğan’a ve Genç Cadı Ödülü Ecem Uzun’a takdim edilecek.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir